World Polio Day

Na redovnom sastanku održanom dana 21. oktobra 2020.godine pročitali smo sledeći tekst i time obeležili World Polio Day.

Tekst je u nastavku:

#WorldPolioDay koji se održava svake godine 24. oktobra, predstavlja priliku za okupljanje oko borbe za iskorenjivanje polia zauvek. Nijedno dete ne bi trebalo da pati od ove bolesti koja se može sprečiti vakcinom.

Polio

Poliomijelitis, ili polio, je parališuća i potencijalno fatalna bolest koja još uvek preti deci u nekim delovima sveta. Poliovirus napada invazivni nervni sistem i može da izazove totalnu paralizu za nekoliko sati. Može pogoditi ljude bilo koje starosne dobi, ali uglavnom pogađa decu mlađu od pet godina. Polio se može sprečiti vakcinama, ali nije izlečiv. Za razliku od većine bolesti, polio se može iskoreniti.

PolioPlus

Više od 30 godina, Rotari i partnerske organizacije preduzimaju napore na iskorenjivanju dečije paralize širom sveta. Naš program PolioPlus bio je prva inicijativa za borbu protiv globalnog iskorenjivanja poliomijelitisa vakcinisanjem dece u masovnim razmerama. Kao glavni partner u Globalnoj inicijativi za iskorenjivanje poliomijelitisa, Rotari se fokusira na zagovaranje, prikupljanje sredstava, regrutovanje volontera i izgradnju svesti.

Članovi Rotarija dali su više od 2,1 milijarde dolara i bezbroj volonterskih sati kako bi zaštitili više od 2,5 milijarde dece u 122 zemlje od ove parališuće bolesti. Rotarijevi napori za zastupanje odigrali su ulogu u odlukama vlada da doprinesu više od 10 milijardi dolara ovom preduzetom naporu.

Polio danas

Kada su Rotari i partnerske organizacije 1988. godine osnovali GPEI bilo je 350.000 slučajeva poliomijelitisa u 125 zemalja i to svake godine. Danas smo smanjili slučajeve poliomijelitisa za 99,9 odsto, a samo dve zemlje i dalje prijavljuju slučajeve divljeg poliovirusa: Avganistan i Pakistan. Zahvaljujući naporima Rotarija i njegovih partnera, skoro 19 miliona ljudi koji bi inače bili paralizovani danas hoda, a više od 1,5 miliona ljudi koji bi inače umrli danas je živo. Infrastruktura čiju smo izgradnju pomogli da bismo zaustavili dečiju paralizu koristi se i za lečenje i prevenciju drugih bolesti (uključujući COVID-19) i stvara trajni uticaj u drugim oblastima javnog zdravlja.

Izazovi

Rotari i partneri postigli su ogroman napredak protiv poliomijelitisa, ali uklanjanje svih slučajeva zahtevaće još veći napredak i istrajnost. Avganistan i Pakistan suočavaju se sa jedinstvenim izazovima, uključujući političku nesigurnost, visoko mobilno stanovništvo, težak teren i, u nekim slučajevima, odbijanje vakcina i dezinformacije. Sa dovoljnim resursima, zalaganjem nacionalnih vlada i inovacijama koje poboljšavaju pristup udaljenim područjima, optimistični smo u želji da možemo i na ovim mestima eliminisati polio.

Obezbeđivanje uspeha

Rotari se obavezao da će prikupiti 50 miliona dolara godišnje za iskorenjivanje poliomijelitisa. Fondacija Bill & Melinda Gates obavezala se da će podudarati taj odnos 2: 1, za ukupnu obavezu od 150 miliona dolara svake godine. Ova sredstva pružaju preko potrebnu operativnu podršku, medicinske radnike, laboratorijsku opremu i obrazovni materijal. Vlade, korporacije i privatni donatori igraju presudnu ulogu u finansiranju.

Rotary u akciji

Više od milion članova Rotarija doniralo je svoje vreme i novac za iskorenjivanje poliomijelitisa, a svake godine stotine članova sa zdravstvenim radnicima rade na vakcinaciji dece u zemljama pogođenim dečijom paralizom. Članovi Rotarija sarađuju sa UNICEF-om i drugim partnerima na pripremi i distribuciji informativnih materijala za ljude u oblastima izolovanim sukobima, nepristupačnom geografijom ili siromaštvom. Takođe se organizuju i pokreću kako bi regrutovali kolege volontere, pomažu u transportu vakcine i pružaju drugu logističku podršku.

Podrška javnih i poznatih ličnosti

Svakoga dana lista javnih i poznatih ličnosti koje podržavaju Rotary borbu protiv dečije paralize je sve veća uključujući Bill Gates-a, kopredsedavajućeg u Bill & Melinda Gates Foundation; glumice Kristen Bell i Archie Panjabi; glumca i super zvezda rvanja John Cena-e; supermodela Isabeli Fontana; Laureata Nobelove nagrade za mir nadbiskupa emeritus Desmond Tutu-a; zvezde akcionog filma Jackie Chan-a; glumca Donald Saterlend-a; sjajnog boksera Manni Packuiao-a; pop zvezde Psy-a; legende golfa Jack Nicklaus-a; konzervatora Jane Jane; vrhunskog violiniste Itzhak Perlman-a; dobitnika nagrade Gremi A.R. Rahman-a, Angelikue Kidjo i Ziggi Marlei; i zagovornice mira jordanske kraljice Noor. Ovi ambasadori pomažu Rotarijuu da edukuje javnost o bolesti i borbi za konačno okončanje dečije paralize.