Pismo guvernera D-2483 april 2012.

vesna-april

Draga braćo i sestre u Rotariju,
dragi prijatelji,

Postoji više vrsta gladi. O gladi koja može da se utoli hranom govori naš predsednik pozivajući sve nas da pomognemo, jer je gladan čovek koji ne može da prehrani svoju porodicu suočen sa egzistencijalnim strahom. Moramo da se angažujemo i da učinimo nešto da takvim ljudima vratimo dostojanstvo.

Druga je glad za informacijom, za znanjem. Rotarijanac mora da bude informisan i mora da poznaje Rotari. Informacije se nalaze svuda oko nas i samo od nas zavisi da li ćemo da ih prihvatimo kao dragocenost koja nam otvara široko Rotari vrata. U eri elektronskih i socijalnih medija, još uvek nismo spremni da se odreknemo ni časopisa štampanog na „starom, dobrom, papiru“ koji iznova i iznova priča neku novu Rotari priču. Sve te priče nam pomažu da prepoznamo koliko smo uspešni i koliko poznajemo Rotari misiju. Obe ove gladi treba da nahranimo.

Međutim, postoji, nažalost, i vrsta gladi o kojoj se malo govori. To je velika, nezasita glad „malih ljudi“. Takvi ljudi se ne vezuju niti za prostor, niti za vreme. Stalni su pratilac ljudske istorije. Uvek se „podižu na prste“ da bi vam pokazali da su iznad vas. Da vide dalje i da vide bolje. Da imaju viziju. Da su lideri koje treba da sledite, jer ste u suprotnom izgubljeni i ne znate šta ćete sa sobom. Plemenski način razmišljanja, pokopan u čovekovom prasećanju, koji nagoni pojedine ljude da razmišljaju o sebi u smeru „ja sam mi“, obezbeđuje im podršku. Dokle? Dotle dok ja/mi ne shvati da je vođa toliko gladan da ga je nemoguće „nahraniti“. Takvi ljudi uništavaju i druge i sebe.

Ovu glad ne smemo da hranimo! Zbog takvih pojava moramo dobro da „spoznamo sebe“, da pronađemo snagu da „prigrlimo druge ljude“ i da izbegnemo zamku obožavanja samog sebe. Rotari, upravo zbog toga, okuplja životno i profesionalno ostvarene ljude, jer je to jedan od načina da budemo sigurni da su rotarijanci oni koji imaju sopstveni život, sopstvene rezultate i umeju i žele da daju jer se osećaju dobro u sopstvenoj koži.

Srdačno,

Vesna Baltezarević