Kratak istorijat Rotarijanstva u Nišu

Ovaj tekst je skraćena verzija teksta autora Velimira Baltazarevića, člana Rotari kluba Niš Centar, koji je objavljen u br.8. Niškog vesnika.

Prvi rotari klub u Nišu je osnovan 03. juna 1936.godine pod brojem 4010, sa 26 članova. Čarterovan je 20.februara 1937.god. Pripadao je Distriktu 77, na čelu sa guvernerom dr Vladimirom Belajčićem iz RC Novi Sad. Sastanci su se održavali sredom u 20h u hotelu “Orient”.

Prvi niški rotarijanci su bili istaknuti i poštovani građani Niša. Čarter predsednik je bio dr Dragutin Petković(1837-1947), lekar iz Niša, vlasnik prvog privatnog sanatorijuma u Nišu, predsednik niške opštine. Prvi sekretar RC Niš bio je Toma Sekulić, menadžer Francusko-srpske Banke, a od poznatijih članova bili su: Andon Andonovič, vlasnik robno-uvozne firme; Vukašin Antić, direktor Nacionalne banke; Jovan Apel, vlasnik Niške pivare; Pera Andonović, vlasnik trgovine lekovima; Petko Bukumirović, vlasnik velikoprodaje; Sotir Blagojević, vlasnik projektantsko-građevinske firme; Nikola Banjac, suvlasnik firme za prodaju knjiga; Jovan Cvetković, vlasnik frizerskog salona; Mika Đorđević, vlasnik firme za prodaju i distribuciju žita; Vladimir Predić, predsednik udruženja apotekara; Bogdan Knežević, direktor firme za građevinarstvo; dr Vojislav Lazarević, lekar; Petar Nikolić, pomoćnik direktora u uredu za osiguranje radnika u Nišu; Čeda Nisim, vlasnik maloprodaje stakla; dr Stojan Novaković, šef hirurgije u državnoj bolnici; dr Božidar Ristić, privatni zubar; Dragi Ristić,vlasnik tekstilne industrije; dr Milan Sokolović, direktor Higijenskog zavoda; Veljko Stefanović, vlasnik drvne industrije; Milan Stoiljković, vlasnik firme za distribuciju gvožđa; Borivoje Stoiljković, direktor Narodnog pozorišta; Konstantin Tanasijević, direktor fabrike koža; Sotir Živković, direktor Državne hipotekarne banke i Dušan Vitorović, učitelj.

Početkom II Svetskog rata, sve aktivnosti tadašnjih rotarijanaca su zamrle. Rotari praktično nije funkcionisao. Neposredno pred rat, gasi se rad svih rotari klubova Distrikta-77.Posle rata rad rotari klubova zvanično nije zabranjivan, ali klubovi nisu radili sve do kraja osamdesetih godina XX veka. 1989. se u Beogradu osniva inicijativni odbor za reosnivanje RC. Vrlo brzo se formiraju inicijative u Zemunu i Novom Sadu. 5. maja 1992. godine RC Beograd biva primljen u RI. Međutim, zbog poznatih događaja u to vreme (politički potresi, dezintegracija zemlje, građanski rat u Bosni), Čarter proslava je odlagana do 25. februara 1995.godine, kada su prvi put u istoriji rotarija čarterovana tri kluba u isto vreme i na istom mestu, RC Beograd, RC Zemun i RC Novi Sad.
Jerg Čop, administrator RI za SEA ovlastio je RC Zemun da bude mentor klub RC-u u Nišu. Formiran je inicijativni odbor od 25 članova koji je mesecima predano radio na osnivanju RC Niš. RC Niš u svetsku familiju Rotarija ulazi 22.12.1995. godine. Na čarter ceremoniji, koja je 02. marta 1996.god. održana u sali Niškog univerziteta, dr Vojislavu Mitiću, prvom predsedniku novog-reosnovanog niškog kluba, uručena je povelja koja otvara vrata jednoj od najznačajnijih organizacija na svetu.