Polio dan – 24.oktobar

POLIO dan – 24.10.2016.godine

U prostorijama restorana “Regent” dana, 24.10.2016. godine održan je zajednički sastanak svih Rotary klubova iz Niša.

img_1484

Zajednički sastanak klubova  iniciran je povodom  Polio dana koji je ustanovila Rotary fonadacija. Naš član Saša Petrović ADG RID2483 2016/2017 je održao prezentaciju kojom je objasnio simptome bolesti, posledice kao i načine borbe Rotary organizacije u iskorenjivanju ove bolesti.

img_1491

Ukratko Polio dan je svetski dan protiv poliomelitisa  odnosno dečije paralize.  Polio kako se još naziva je parališuća i potencijalno smrtonosna bolest koja  još uvek preti deci u pojedinim delovima sveta. Bolest napada nervni sistem i obično javlja kod dece uzrasta do 5 godina.

polio-primeri

Pre nego što su postale dostupne prve vakcine, u Svetu se pojavljivalo više od 1000 slučajeva dečije paralize dnevno.U SAD je 1952.godine registrovano 58.000 novo obolelih od čega je 3.000 preminulo.

Za polio dan izabran je 24.oktobar u čast dr Jonas-a Salk-a koji je izumeo prvu vakcinu 1955.godine koja se aplicirala iglom. Danas široko zastupljenu oralnu vakcinu, na bazi neutralisanog polio virusa (OPV), izumeo je dr. Albert Sabin 1961. godine.

dr Johas Salc
dr Jonas Salk

Jedna od misija Rotary organizacije jeste iskorenjivanje ove bolesti. Broj obolelih u celom svetu smanjen je za 99,99% u odnosu na 1985.godinu kada je akcija pokrenuta. Polio je prisutan još uvek u Avganistanu i Pakistanu, što je uslovljeno načinom života i nerazvijenom infrastukturom.

Rotari organizacija je pokrenula PolioPlus program 1985.godine i do sada je 1,5 milijardi $ uloženo u sprovodjenje ove akcije i vakcinisano  2,5 milijardi dece u 122 zemlje.

Ukoliko se polio ne iskoreni, postoji opasnost da se vrati u bilo kojoj zemlji. Kada bude registrovan poslednji slučaj dečije paralize, tri godine od tada moći će da se kaže da je bolest iskorenjena. Cilj ove kampanje je da se izvrši motivacija i edukacija volontera, donatora i vlada da se do 2018 godine polio iskoreni.

Na zajedničkom sastanku je dogovoreno da svi klubovi uplate po 100$ u fond za borbu protiv ove opake bolesti.

img_1492

img_1496