Pismo guvernera D-2483 mart 2012.

vesna-mart

Draga braćo i sestre,
dragi prijatelji,

Rotari nije samo skup pojedinaca. Rotari je ideja, hrabrost da se iskorači iz stega sopstvenog vremena, način života. Rotari je lepota pretvaranja dubokih ponora ljudske nebrige, netolerancije, ratnih pokliča u razumevanje, pomaganje i mir.

Nisu svi ljudi dorasli izazovu prepoznavanja vizije sutrašnjeg sveta. Nekim ljudima je dovoljno da se dobro ušuškaju u sopstveno trajanje, da se sakriju u ustaljene obrasce života. Oni dođu na životnu scenu, žive svoj život neprimećeni i kad padne zavesa odlaze u zaborav. Mi tragamo za drugačijim ljudima. U takvom poduhvatu brzo otkrijemo koliko je naš zadatak težak.

Ponekad nam vizija Rotarija može da deluje kao utopija. Bajka na savremen način. I u trenutku kad se zamorimo od pohoda na menjanje sveta, kad posumnjamo u svoju ulogu u svemu tome, točak se pokrene, rotarijanci stvore novo čudo koje promeni ružno lice stvarnosti i mi se vratimo u sopstvenu Rotari priču.

Ta naša priča je počela pre 107 godina. Živi svoj život iznova i iznova. Lepa je onoliko koliko smo mi spremni da pružimo, koliko se razumemo i koliko imamo potencijal da prihvatimo razlike kao kolorit života, a ne kao razlog za svađe i podele.

Sve ono što saznamo u kontaktu sa drugim kulturama, sa drugačijim ljudima, sve ono što kroz takvu misiju naučimo, predstavlja naše bogatsvo koje dobija smisao samo kada ga podelimo sa drugim ljudima. Nažalost, ljudi koji žive oko nas uglavnom nemaju takvo iskustvo. Pomozimo im da shvate naše namere. Pomozimo da svi nauče da čitaju i pišu, da svaka škola dobije kompjuter, jer nas mart mesec upućuje na ovakvu akciju. Naučimo ih da prihvate pomoć i pruženu ruku kao gest prijateljstva a ne kao deo teorije zavere.

Nije uvek moguće, niti je lako postići da nas svi prihvate i da prepoznaju naše namere. To je izazov na koji moramo da odgovorimo sopstvenim snagama. U tome mogu da nam pomognu mlade generacije okupljene u Rotarakt i Interakt klubovima svojim idejama i akcijama.

Na nama je odgovornost ne da promenimo svet, bar ne odjednom, već da prepoznamo potrebe ljudi i da odgovorimo na njih. Koliko možemo i koliko umemo. Samo ako se upustimo u takav poduhvat možemo da budemo sigurni da nismo zalutali u Rotari.

Srdačno,
DG Vesna Baltezarević